Новоушицька районна державна адміністрація Хмельницької області
English          Русский

Адміністратор сайта

Коротка історична довідка

про Новоушицький район Хмельницької області

Адміністративним центром району є смт Нова Ушиця. Царським Указом від 6 липня 1795 року в складі Подільської губернії утворено 12 повітів, серед них і Ушицький повіт з центром у місті Ушиці на Дністрі. З того часу майже 130 років проіснував Ушицький повіт, з них 30 років повітовим містом була Ушиця на Дністрі, а близько ста років (з 1826-1923) – Літнівці (Нова Ушиця).

До Ушицького повіту входила територія сучасних Новоушицького, Віньковецького, Дунаєвецького, частина Мурованокуриловецького, Кам’янець-Подільського і Ярмолинецького районів. За переписом населення 1897 року в повіті нараховувалось 223 312 чоловік.

В 1921 році виникли перші кооперативні об’єднання, які входили в систему споживчої кооперації.

Електрифікація нашого повіту розпочалася із жовтня 1922 року, коли в Новій Ушиці було побудовано і здано в експлуатацію міську електростанцію.

7 березня 1923 року у складі Кам’янецького округу утворюється Новоушицький район.

В 1927 році засновано плодоконсервний завод і хлібопекарню.

В 1929 році на території району діяло 34 земельні громади, працювало 7 сільбудів, 19 хат-читалень, 40 загальноосвітніх шкіл (з них 3 семирічні, решта - початкові).

В 1930 році утворено машинно-тракторну станцію (МТС), а в 1933 році пущено в дію маслозавод.

В лютому 1931 року проводиться укрупнення окремих районів, зокрема, Новоушицький було об’єднано з Миньковецьким. Кількість населення збільшилась до 89294 чол. В районі діяло 7 агрокущів, працювало 8 молочних, 7 вівчарських, 4 кролівничих і 12 свинарських ферм, 5 плодоовочевих, 3 тютюнових сушарки, 3 цегельні заводи.

9 лютого 1932 року в УРСР ліквідовано округи і утворено 5 областей, район ввійшов до складу Вінницької області. Соціально-економічна сфера району нараховувала 78 колгоспів, 1 радгосп, 1 комуну, 43 будинки колективіста, 17 хат-читалень, 20 кіноустановок, 84 початкових і семирічних школи.

22 вересня 1937 року з Вінницької області виділено і утворено самостійну Кам’янець-Подільську область. З того часу район постійно у складі Кам’янець-Подільської (Хмельницької) області.

Першим промисловим об’єктом відбудованого періоду в Новій Ушиці стала Новоушицька електростанція потужністю 75 кіловат.

У 1940 році працювали такі підприємства кооперативної промисловості: швейна артіль ім. Першого травня, артіль для ремонту взуття “Форпост”, меблева артіль “Пила”, харчова артіль “Рекорд”. В них було зайнято 234 робітники, випущено продукції на суму 27014 крб.

В період фашистської окупації на території району було створено гетто, куди було загнано все єврейське населення. За 1941-1942 роки фашистами знищено 3222 чоловіка єврейської національності, з них - 562 дитини. Забрано на каторжні роботи в Німеччину 5237 чоловік. Окупація району тривала по 28 березня 1944 року. З фронтів війни не повернулося більше п’яти тисяч жителів району.

В 1951 році діяли вже 75 колгоспів. Після укрупнення колгоспів в 1953 році їх стає 19.

У грудні 1962 року проведено нове укрупнення районів, яких в Хмельницькій області нараховувалось 10. Новоушицький район включений до складу Дунаєвецького району.

4 січня 1965 року відновлено ряд ліквідованих районів. Серед них і Новоушицький. У 1966 році відновлено Віньковецький район, і Новоушицький район залишився в своїх природних сучасних межах.

На 1 січня 2015 року в районі нараховувалось 59 населених пунктів, об’єднаних у 21 сільську і 1 селищну ради.

На сьогодні за адміністративно-територіальним поділом до складу Новоушицького району входить 59 населених пунктів, які об’єднані у Новоушицьку об’єднану селищну територіальну громаду (1 смт, 1 селище, 51 село) і 3 сільські ради (6 сіл).

Повернутись